خرید فارسی بر هیوندای
» مطالب » آشنایی با ابزارآلات » علائم روی صفحه برش چه معنایی دارد؟
علائم روی صفحه برش چه معنایی دارد؟
آشنایی با ابزارآلات

علائم روی صفحه برش چه معنایی دارد؟

اسفند 23, 1402 زمان مطالعه: 4 دقیقه 60104

شما باید صفحه برش مناسب را برای کار خود انتخاب نمایید تا بتوانید با خیال راحت از آن استفاده کنید. هنگام استفاده از صفحه برش، باید بهترین روش کار را دنبال کنید تا صفحه برش نشکند و شما را با مشکل مواجه نکند. در این مقاله به شما خواهیم گفت علائم روی صفحه برش چه معنایی دارد، تا به شما در استفاده صحیح و ایمن از سنگ برش کمک کنیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا بدانید علائم روی صفحه برش چه معنایی دارد.

معنی علائم صفحه برش

صفحه برشی که برای استفاده انتخاب می کنید، باید از سیستم استاندارد برای علامت گذاری پیروی کند. معمولا در تمامی صفحه برش های استاندارد نوع، اندازه، مشخصات و حداکثر سرعت کار صفحه برش علامت گذاری می شود. علائم اساسی که یک صفحه برش باید داشته باشد عبارتند از:

 • علامت تجاری یا نام برند
 • رکورد تست
 • محدودیت برای استفاده
 • تاریخ انقضا
 • نوار سرعت
 • ابعاد بر حسب میلی متر
 • علامت مشخصات
 • شماره کد
 • حداکثر سرعت عملیاتی
 • شماره نوع (ISO)

در ادامه مقاله با ما باشید تا بررسی کنیم علائم روی صفحه برش چه معنایی دارد؟

نام برند و سازنده صفحه برش

یکی از مهم ترین علائم درج شده روی صفحه برش، نام برند و کشور سازنده آن است. برای خرید صفحه برش توصیه می شود به نام برند و کشور سازنده صفحه برش دقت نمایید و یکی از معتبرترین برند ها را تهیه کنید.

تاریخ انقضای روی صفحه برش

یکی دیگر از علائم مهمی که بر روی صفحات برش درج می شود، تاریخ انقضای آن‌ هاست. تاریخ درج شده روی سنگ برش، مدت زمان موثری را نشان می دهد که می توانید از این صفحه استفاده کنید. برخی مدل ‌های مختلف صفحه برش که از جنس رزین یا چسب طبیعی تولید می شوند، تاریخ انقضای سه ساله دارند.

ممکن است بر روی برخی از صفحه های برش به جای تاریخ انقضا، تاریخ تولید آن را مشاهده کنید. درج تاریخ تولید و یا تاریخ انقضا مربوط به برند صفحه برش است، که شرکت سازنده به انتخاب خود یکی از تاریخ ها را روی صفحه قید می کند.

استفاده از صفحه برش پس از اتمام تاریخ انقضا می تواند به مشکلات جدی برای ایمنی اپراتور و دستگاه، همچنین به کاهش کیفیت کار، منجر شود.

نوع صفحه برش

نوع صفحه برش

نوع صفحه برش در واقع نشان دهنده شکل صفحه برش است و معمولا با یک عدد نشان می شود.

به طورمثال :

نوع 41 – صفحه برش هایی به شکل تخت است. این نوع صفحه برش مناسب برای بریدن مواد و سطوح درعمق زیاد است. از معایبی که این نوع صفحه برش دارد، نزدیک بودن به محافظ است، چرا که ممکن است با نصب دیسک برش در نزدیکی محافظ، دید کاربر روی سطح برش با مشکل مواجه شود.

تفاوت سیم جوش و الکترود جوشکاری چیست؟
بیشتر بخوانید

صفحه برش نوع 41 در علامت گذاری روی دیسک به صورت ISO TYPE 1 و یا TYPE 1 نمایش داده می شود.

نوع 42 – صفحه برش هایی هستند که مرکز آنها حالت فرورفته دارد. در این نوع دیسک ها برخلاف نوع 41، سطح برش به خوبی برای کاربر قابل مشاهده است و مناسب برای برش سطوح ناهموار و سخت است.

صفحه برش نوع 42 نیز به صورت 27 ISO TYPE و یا 27TYPE علامت گذاری می گردد.

اندازه صفحه برش

هر صفحه برش برای برش سطوح در اندازه های خاصی طراحی و ساخته می شود. پس مهم است که هنگام استفاده از یک صفحه برش، به اندازه درج شده روی صفحه دقت کنید تا مطمئن شوید مناسب برای سطح برش است.

اندازه صفحه برش معمولا با سه عدد نشان داده می شود و بر حسب میلی متر مشخص شده است. به عنوان مثال 25x46x10 mm، که به ترتیب نشان دهنده قطر، ضخامت، اندازه سوراخ هستند.

شماره کد روی صفحه برش

شماره کد مجموعه ای از اعداد و حروف هستند که مشخصات صفحه برش را نشان می دهند. به عنوان مثال A16 R 5 B S4 این اعداد نماد مواد صفحه برش، اندازه ساییدگی، درجه، ساختار و نوع صفحه برش هستند.

حداکثر سرعت عملیاتی

حداکثر سرعت عملیاتی به بیشترین سرعتی که یک دیسک برش می تواند داشته باشد، اشاره دارد. حداکثر سرعت عملیاتی (MOS) روی صفحه برش ‌های بزرگ با قطر بیش از 80 میلی‌ متر مشخص می‌ شود.

سرعت سطح محیطی بر حسب متر بر ثانیه بوده، به عنوان مثال 50 متر بر ثانیه و سرعت صفحه برش بر حسب دور در دقیقه، به عنوان مثال 8500 دور در دقیقه نمایش داده می شود.

برای دیسک های با قطر بزرگ و سرعت بالاتر یک نوار رنگی برای نمایش سرعت وجود دارد، برای صفحه برش های با قطر کمتر از 80 میلی متر، حداکثر سرعت در کنار صفحه برش درج می شود.

نوارهای سرعت

در مرکز هر صفحه برش یک نوار کد رنگی وجود دارد. همچنین ممکن است این نوار رنگی به صورت افقی روی صفحه برش، مشخص شود. این نوار برای کمک به تصمیم گیری در مورد حداکثر سرعت عملکرد یک صفحه برش در هنگام حرکت با سرعت بالا استفاده می شود.

 • 50 متر بر ثانیه – آبی
 • 60 متر بر ثانیه – زرد
 • 80 متر بر ثانیه – قرمز
 • 100 متر بر ثانیه – سبز
 • 125 متر بر ثانیه – زرد/آبی

نوع مواد قابل برش

نوع موادی که می توانید با صفحه برش مورد نظر، آن را برش دهید، با یک نوار رنگی عمودی مشخص می شود. به طور مثال رنگ خاکستری نشان می دهد که صفحه برش مورد نظر مناسب برای برش جنس های چدنی و مشابه است. کدهای رنگی برای هر برندی متفاوت است که برای اطلاع از آن ها باید دفترچه راهنمای صفحه برش مراجعه کنید.

معرفی مینی فرز سنگ به عنوان ابزارهای کوچک و قابل حمل برای کارهای دقیق
بیشتر بخوانید

محدودیت های استفاده از صفحه برش

هر صفحه برش دارای یک کد محدودیت یا گرافیک خاص برای به تصویر کشیدن محدودیت های صفحه برش خواهد بود. معمولا این محدودیت ها به صورت هشدارهایی روی دیسک برش قید می شوند. نشانه های مورد استفاده عبارتند از:

 • RE1 برای برش زنی با هدایت دستی استفاده نکنید.
 • RE2 برای دستگاه های برش دستی استفاده نکنید.
 • RE3 برای برش سطوح مرطوب مناسب نیست.
 • RE4 فقط در فضاهای کاری بسته استفاده کنید.
 • RE6 برای تراشیدن یا برش رویه جسم یا وسیله مورد نظر، استفاده نکنید.

نکات ایمنی برای استفاده از صفحه برش

نکات ایمنی برای استفاده از صفحه برش

یکی دیگر از علائمی که روی صفحه برش مشاهده می‌کنید، توصیه‌ های ایمنی است که در زمان کار با صفحه برش باید رعایت نمایید. این توصیه های ایمنی معمولا به صورت علائم اختصاری، گرافیکی و یا به صورت توضیحات بر روی قسمت پایین صفحه برش مشخص می‌ شود. برخی از نکات ایمنی درج شده روی صفحه برش عبارتند از:

 • هنگام استفاده از صفحه برش از تجهیزات ایمنی مانند دستکش ایمنی، عینک، گوش‌گیر، کفش کار، ماسک استفاده کنید.
 • در هنگام کار با صفحه برش، از استعمال دخانیات خودداری نمایید.
 • قبل از نصب، صفحه برش مواردی از قبیل ترک، شکستگی دندانه و تاریخ انقضای آن را بررسی کنید و مطمئن شوید آسیبی روی صفحه برش وجود ندارد و کاملا سالم است.
 • از واردکردن فشار بیش از حد به دستگاه و صفحه برش خودداری نمایید.
 • مطمئن شوید که سرعت کار، از حداکثر سرعت اسمی درج شده روی صفحه برش‌ تجاوز نمی‌کند.

سخن آخر

با مطالعه این مقاله خواهید فهمید علائم روی صفحه برش چه معنایی دارد، همانطور که گفته شد هر علامتی که روی صفحه دیسک برش درج می شود معنا و مفهومی دارد و بیانگر یکی از مشخصات دیسک می باشد. توصیه می شود برای استفاده اصولی و ایمن به این علائم توجه نمایید. علائمی که در این مقاله به آنها اشاره شد، کلی بوده و در هر برندی محل قرارگیری و نحوه نمایش علائم روی صفحه برش تفاوت دارد.

برند و نام کشور سازنده، استانداردهای ساخت، توصیه های ایمنی، محدودیت های مصرف، تاریخ تولید و تاریخ انقضا و غیره برخی از مهم ترین علائم روی صفحه سنگ هستند که باید در هنگام انتخاب و خرید صفحه سنگ به آن ها توجه داشته باشید.

سوالات متداول

 1. صفحه برش ها در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرید؟

معمولا از یک صفحه برش برای اصلاح سطح یا برش با سنگ زنی استفاده می شود. همچنین اپراتورها می توانند از آنها برای پرداخت سنباده و پرداخت در ساخت و ساز استفاده کنند.

 1. استفاده غیراصولی از صفحه برش یا استفاده از صفحه فرز نامعتبر چه خطراتی می تواند به همراه داشته باشد؟

اگر دیسک به درستی نصب نشود یا صفحه ای که شکسته تعویض نگردد، ممکن است منجر به آسیب جدی شده و با معلولیت یا حتی مردن اپراتور همراه باشد.

حتی اگر تمام بررسی های مربوطه را انجام داده باشید، باز هم خطراتی وجود خواهد داشت. پس بهتر است تمامی نکات ایمنی را رعایت نمایید.

 1. عدد رکورد تست و علامت فلش روی صفحه برش بیانگر چه چیزی هستند؟

عدد رکورد تست نشان می دهد که دیسک استانداردهای ایمنی را برآورده می کند و فلشی که به سمت پایین اشاره می کند، نقطه نصب صفحه برش است.

به این نوشته امتیاز بدهید!

تحریریه کارمانیا مگ

تحریریه کارمانیا مگ

ما در تیم تحریریه مجله کارمانیا جوش باستان به معرفی، بررسی و مقایسه تخصصی ابزارآلات روز ایران و جهان می پردازیم. امید که گامی کوچک در جهت رشد صنعت ابزارآلات برداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×