خرید فارسی بر هیوندای
» مطالب » مطالب عمومی ابزار آلات » علت روشن نشدن اره زنجیری چیست؟
علت روشن نشدن اره زنجیری چیست؟
مطالب عمومی ابزار آلات

علت روشن نشدن اره زنجیری چیست؟

اسفند 19, 1402 زمان مطالعه: 4 دقیقه 70119

خیلی اوقات زمانی که اره زنجیری خود را برمیداریم تا یک الوار چوب را اره کنیم، با مشکل روشن نشدن اره زنجیری مواحه میشویم که عوامل بسیاری در روشن نشدن اره زنجیری دخیل میباشد. دلایل روشن نشدن اره زنجیری را در این مقاله مطالعه میکنیم. در ادامه به این عوامل خواهیم پرداخت.

شمع ممکن است معیوب باشد و باید تعویض شود.

شمع یکی از اجزای کلیدی سیستم احتراق اره زنجیری است و معیوب بودن آن میتواند علت روشن نشدن اره زنجیری باشد. وظیفه شمع ایجاد جرقه‌ای است که مخلوط هوا و سوخت را در داخل موتور مشتعل می‌کند. اگر شمع معیوب باشد، این جرقه ایجاد نمی‌شود  در نتیجه اره زنجیری روشن نمی‌شود.

از دلایل خرابی شمع میتوان به موارد زیر اشاره کرد

کثیفی

با گذشت زمان، دوده و رسوبات کربن می‌توانند روی شمع جمع شوند و عملکرد آن را مختل کنند.

ترک خوردگی یا آسیب دیدگی

شمع ممکن است در اثر ضربه یا گرمای بیش از حد ترک خورده یا آسیب ببیند.

فرسودگی

الکترود شمع با گذشت زمان فرسوده می‌شود و در نهایت قادر به ایجاد جرقه قوی نخواهد بود.

اولین قدم برای رفع مشکل روشن نشدن اره زنجیری، بررسی شمع است. اگر شمع کثیف، ترک خورده، فرسوده یا آسیب دیده است، باید آن را با یک شمع جدید تعویض کنید. هنگام تعویض شمع، از شمعی استفاده کنید که با مدل اره زنجیری شما سازگار باشد. می‌توانید از دفترچه راهنمای اره زنجیری خود برای یافتن شمع مناسب استفاده کنید.

نکات پیشگیرانه برای مشکلات شمع اره زنجیری

نکات پیشگیرانه برای مشکلات شمع اره زنجیری

تعویض منظم شمع

برای جلوگیری از بروز مشکل، شمع اره زنجیری خود را به طور منظم تعویض کنید. فواصل تعویض شمع در دفترچه راهنمای اره زنجیری شما ذکر شده است.

استفاده از سوخت با کیفیت

استفاده از سوخت با کیفیت پایین می‌تواند به شمع اره زنجیری شما آسیب برساند.

جلوگیری از گرم شدن بیش از حد

از گرم شدن بیش از حد اره زنجیری خود جلوگیری کنید. گرم شدن بیش از حد می‌تواند به شمع و سایر اجزای موتور آسیب برساند.

تفاوت سنگ فرز آهنگری با سنگبری در چیست؟
بیشتر بخوانید

کاربراتور ممکن است گرفته باشد و نیاز به تمیز کردن دارد

کاربراتور اره زنجیری برای روشن کردن موتور احتراق داخلی، هوا و سوخت را با هم مخلوط می‌کند. اگر سوخت برای مدت طولانی در موتور باقی بماند، می‌تواند چسبنده شود و کاربراتور را مسدود کند و از روشن شدن اره زنجیری جلوگیری کند. اگر گرفتگی جزئی باشد، می‌توانید کاربراتور را تمیز کنید.

برای رفع گرفتگی کاربراتور، مراحل زیر را انجام دهید:

سوخت را تخلیه کنید.

کاربراتور را با محلول تمیز کننده مخصوص اسپری کنید.

کاربراتور را با دستمال تمیز پاک کنید.

اگر گرفتگی شدید باشد، ممکن است نیاز به تعویض کاربراتور باشد.

نکات پیشگیرانه برای مشکلات کاربراتور

از سوخت با کیفیت بالا استفاده کنید.

پس از هر بار استفاده، اره زنجیری را با بنزین خالی کنید.

کاربراتور را به طور منظم تمیز کنید.

با رعایت این نکات می‌توانید از گرفتگی کاربراتور اره زنجیری خود جلوگیری کنید. اگر کاربراتور اره برقی بیش از حد گرفتگی داشته باشد و نتوان آن را به درستی تمیز کرد، یا اگر تلاش های مکرر برای تمیز کردن آن همه تجمعات را از بین نبرد، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. ممکن است آسیب دیده یا قدیمی باشد و دیگر به درستی کار نکند. برای تست کاربراتور می توانید فیلتر هوا را بردارید، یک قاشق چایخوری سوخت داخل آن بریزید و سپس طناب استارت را بکشید. اگر موتور برای مدت کوتاهی روشن شود و سپس خاموش شود، احتمالاً کاربراتور دلیل روشن نشدن اره برقی است. برای تعویض کاربراتور، باید یکی از آن ها را خریداری کنید که با مدل اره برقی سازگار باشد و سپس دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید تا آنها را خاموش کنید.

سیم پیچ احتراق باید تعویض شود

سایش سیم پیچ میتواند علت روشن نشدن اره زنجیری  باشد به عبارت ساده تر، سیم پیچ احتراق در یک اره برقی قطعه ای است که برق شمع را تامین می کند و سپس جرقه ای برای راه اندازی موتور ایجاد می کند. اگر اره برقی روشن نمی شود، ممکن است سیم پیچ احتراق به دلیل سایش و پارگی در طول زمان معیوب باشد. برای بررسی اینکه آیا کویل جرقه زنی مشکل دارد، می توانید از تستر کویل جرقه زنی با پیروی از دستورالعمل های ارائه شده توسط سازنده استفاده کنید. اگر تستر جرقه ای را نشان نداد، احتمالاً سیم پیچ احتراق باید تعویض شود.

اره برقی ممکن است فنر عقب شکسته داشته باشد

فنرعقب بخشی از مجموعه استارت است که پس از هر بار کشیدن سیم استارت را به عقب می پیچد. اگر پس از کشش اولیه، سیم به عقب نپیچد و موتور روشن نشود، احتمالاً مشکل از شکستگی فنر عقب است و نیاز به تعویض دارد. برخی از مدل های اره برقی امکان تعویض تک فنر عقب را می دهند. برخی دیگر ممکن است از کاربر بخواهند که استارت را به طور کامل جایگزین کند.

سیم آرماتور بندی چیست؟
بیشتر بخوانید

موتور اره برقی مملو از سوخت باشد

موتور اره برقی مملو از سوخت باشد

مشکل سوخت یکی از رایج ترین دلایل روشن نشدن اره برقی است. هنگامی که موتور اره برقی پر از سوخت می شود، به این معنی است که سوخت بیش از حد وارد موتور شده است و شروع به کار را دشوار می کند. این یک مشکل رایج است که اگر اپراتور سعی کند چندین بار بدون موفقیت اره برقی را روشن کند و باعث سوخت بیش از حد در موتور شود، ممکن است اتفاق بیفتد. یکی از راه های تشخیص آبگرفتگی موتور بوسیله بوی بنزین در هوا است.

برای رفع این مشکل می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

در حالی که دریچه گاز را نگه داشته اید، سیم استارت را چندین بار بکشید تا سوخت اضافی پاک شود.

شمع را بردارید و خشک کنید و سپس آن را با یک شمع جدید جایگزین کنید.

بعد از انجام این مراحل دوباره سعی کنید اره برقی را راه اندازی کنید.

سوخت اره برقی خراب شده و باید تعویض شود

درست مانند سایر ماشین‌ها، نوع و مقدار سوخت مصرفی در اره برقی می‌تواند بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. قبل از استفاده از اره برقی، مطمئن شوید که سوخت مناسبی دارد تا موتور به راحتی کار کند. اگر بنزین بدون استفاده بماند، ممکن است خراب شود، بنابراین اگر اره برقی برای مدتی استفاده نشده است، بررسی کنید که آیا سوخت قدیمی داخل آن وجود دارد یا خیر. در صورت وجود، مخزن گاز باید تمیز شود و با بنزین تازه پر شود.

جمع بندی

علت روشن نشدن اره زنجیری میتواند متعدد باشد. نقص فنی در سیستم جرقه‌زنی، نقص در سیستم سوخت، نقص در سیستم احتراق، نقص در نحوه استفاده و نگهداری نامناسب از جمله این دلایل هستند. اگر اره برقی شما هنوز روشن نمی شود، ممکن است لازم باشد آن را نزد یک متخصص ببرید یا خرید یک اره جدید را در نظر بگیرید.

شما می‌توانید برای خرید اره زنجیری موتوری با ظرفیت ها و سایزهای مختلف ساطور از برندهای ایرانی و خارجی به همراه گارانتی و ضمانت اصالت کالا، سرویس راه اندازی و مشاوره تخصصی رایگان به فروشگاه ابزار کارمانیا جوش باستان مراجعه کنید.

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 5.00
تحریریه کارمانیا مگ

تحریریه کارمانیا مگ

ما در تیم تحریریه مجله کارمانیا جوش باستان به معرفی، بررسی و مقایسه تخصصی ابزارآلات روز ایران و جهان می پردازیم. امید که گامی کوچک در جهت رشد صنعت ابزارآلات برداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×