خرید فارسی بر هیوندای
» مطالب » مطالب عمومی ابزار آلات » علائم کند شدن زنجیر اره زنجیری را بشناسید!
علائم کند شدن زنجیر اره زنجیری
مطالب عمومی ابزار آلات

علائم کند شدن زنجیر اره زنجیری را بشناسید!

فروردین 18, 1403 زمان مطالعه: 5 دقیقه 12078

اره زنجیری شما همانطور که انتظار دارید کار خواهد کرد و هر زمانی که به کمک آن نیاز داشته باشید آماده است تا کار را انجام دهد، ولی تنها به شرطی که برای اطمینان از نگهداری مناسب اره زنجیری زمان بگذارید. به طور کلی، طول عمر زنجیر اره برقی به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند: شرایط نگهداری آن، نوع برش زنجیری، سختی چوب و مدت زمان کار با اره برقی. بنابراین نمی توان گفت که دقیقاً چقدر طول می کشد تا زنجیر اره نیاز به تعویض پیدا کند. در این مقاله در مورد علائم کند شدن زنجیر اره زنجیری صحبت خواهیم کرد تا به شما کمک کنیم، علائم کند شدن زنجیر اره زنجیری را تشخیص دهید و به موقع اقدام به تعویض آن نمایید. پیشنهاد میکنیم در صورتی که اره زنجیری شما مشکل دارد حتما به مقاله علت روشن نشدن اره زنجیری چیست؟ سر بزنید.

اره زنجیری و کاربرد آن

اره هایی که فرآیند برش را با چرخاندن زنجیر به دور فلزی بیضوی تکمیل می کنند و با نیروی موتور کار می کنند، اره برقی یا اره زنجیری نامیده می شوند. ابزاری که برای کارهای بزرگ و سخت و بیشتر برای قطع درختان و نگهداری باغات استفاده می شود. اره برقی ها برای ایجاد ظرافت کاری و سطوح صاف، مناسب نیستند. از اره های زنجیری برای برش چوب استفاده کنید و سعی نکنید موادی مانند سنگ یا جسم بسیار سفت و سخت را برش دهید. زیرا در اینصورت عمر مفید اره برقی کاهش می یابد و ممکن است باعث کند شدن زنجیر اره برقی و یا حتی پاره شدن آن، شود.

نحوه استفاده صحیح از اره زنجیری

قبل از استفاده از اره زنجیری حتماً باید دفترچه راهنمای محصول را مطالعه کنید. اگرچه دستورالعمل استفاده از اره ها تقریباً یکسان است، اما نحوه عملکرد اره برقی ممکن است بسته به مدل و مارک متفاوت باشد. برای یادگیری نحوه استفاده از اره برقی، باید قبل از اولین عملیات با دستورالعمل های کار آشنا شوید. با استفاده درست از اره برقی می توانید تا حدودی از بوجود آمدن علائم کندی زنجیر اره برقی، پیشگیری کنید. کارکرد کلی و صحیح اره برقی به شرح زیر است:

 • ابتدا باید اره برقی را به منبع تغذیه وصل کنید یا با پر کردن آن با سوخت مطمئن شوید که برق دریافت می کند.
 • سپس باید دکمه مربوطه اره برقی را فشار دهید تا برق دریافت کند.
 • باید چوک اره را بالا بیاورید و طناب را به شدت بکشید.وقتی بعد از چند بار کشیدن صدای قوی موتور شنیدید باید چوک را ببندید و دوباره طناب را بکشید. این فرآیند به این معنی است که اره کار می کند. اگر موتور اره گرم است، نیازی به روشن کردن چوک ندارید. شما می توانید موتور را به سادگی با کشیدن طناب روشن کنید.
 • هنگام برش، باید اره برقی را با گرفتن دسته ها با دو دست محکم بگیرید.باید دسته عقب را با دست راست و دسته جلو را با دست چپ بگیرید. با گرفتن مناسب، می توانید در صورت عقب نشینی غیرمنتظره، کنترل خود را حفظ کنید.
 • برای افزایش کارایی و کار ایمن، باید از اره با قدرت کامل استفاده کنید.
 • شما می توانید موتور را با استفاده از ماشه بالایی و ماشه پایینی که در منطقه عملیاتی قرار دارد، نیرو دهید.ابتدا باید ماشه بالا و سپس ماشه پایین را فشار دهید و هر دو را در حین استفاده از برق نگه دارید.
 • باید کمی به پهلو خم شوید، از خط زنجیر برش فاصله بگیرید و به این ترتیب چوب را برش دهید.
 • هرگز نباید چوب یا جسمی بالاتر از سطح شانه تان را برش دهید زیرا می تواند باعث از دست دادن کنترل شود.
0 تا 100 آموزش پولیش خودرو با دستگاه پولیش
بیشتر بخوانید

هرگز نباید سعی کنید چوب یا درخت را با یک زنجیر کند برش دهید. برای برش، با یک زنجیر تیز، فشار کمی را به چوب وارد کنید. اگر در حین برش گرد و غبار چوب بیرون بیاید، نشان دهنده یکی از علائم کند شدن زنجیر اره زنجیری است که هشدار می دهد زمان تعمیر یا تعویض زنجیر اره برقی فرا رسیده است.

علائم کند شدن زنجیر اره زنجیری

علائم کند شدن زنجیر اره زنجیری

کند شدن زنجیر اره برقی عوامل مختلفی می تواند داشته باشد. حتی در صورت نگهداری و استفاده صحیح نیز ممکن است زنجیر اره برقی به مرور زمان کند شود و نیاز به تعویض پیدا کند. رایج ترین علائم کند شدن زنجیر اره زنجیری عبارتند از:

اشکال در جهت یابی و برش

اگر زنجیر اره برقی شما تازه و تیز است، می توانید انتظار داشته باشید که چوب را به راحتی برش دهد. ولی وقتی کند می‌شود، ممکن است جهش و تغییر جهت اره برقی خود را احساس کنید و ثابت نگه داشتن آن در جای خود دشوار باشد. از آنجایی که زنجیر کند ممکن است خطرات ایمنی ایجاد کند، پیشنهاد می کنیم که باید آن را تیز کنید یا آن را با یک زنجیر جدید جایگزین کنید.

تولید خاک اره های ریز

هنگام برش چوب یا درخت‌ با یک زنجیر اره برقی، به جای رشته های درشت، خاک اره ریز ایجاد می شود. که این موضوع یکی دیگر از علائم کند شدن زنجیر اره زنجیری است و باید هرچه زودتر نسبت به تعویض یا تیز کردن زنجیر اقدام کنید.

زنجیر اره برقی دیگر خودش را به داخل چوب نمی کشد

به طور معمول، یک اره برقی کارآمد با بریدن چوب، انرژی زیادی برای شما ذخیره می کند. اگر اغلب هنگام برش اره برقی مجبور باشید به اره فشار وارد کنید تا آن را از چوب عبور دهید، به این معنی است که اره برقی توانایی خودرانی خود را از دست می دهد و زنجیر به زودی فرسوده می شود و باید به فکر تعمیر یا تعویض زنجیر اره برقی باشید. همچنین فشار زیاد باعث گرم شدن موتور نیز خواهد شد.

دود

اگر هنگام برش، دودی از نوار یا زنجیر اره برقی شما خارج می شود. از طرفی این امکان وجود دارد که زنجیر اره برقی شما کند شده باشد. استفاده از زنجیر اره برقی کند می تواند باعث آسیب به شما و اره برقی شما شود.

از طرف دیگر، ممکن است مشکلی در سیستم روانکاری وجود داشته باشد. باید بررسی کنید که آیا زنجیر خشک است و سوراخ روغن گیری مسدود شده است یا خیر. بنابراین وقتی دود را می بینید، بهتر است زنجیر را تیز کنید یا تعویض کنید و سیستم روغن کاری را بررسی کنید.

تفاوت پیچ گوشتی برقی و شارژی در چیست؟
بیشتر بخوانید

دندان های از دست رفته، شکسته و آسیب دیده

زمانی که اره برقی برش های ناهموار ایجاد می کند، لازم است به دندانه های زنجیر اره برقی نگاه کنید. تا زمانی که زنجیر اره برقی را تعویض نکرده اید، هرگز با زنجیر اره برقی که دارای دندان های از دست رفته، شکسته و آسیب دیده است کار نکنید، زیرا ممکن است با یک اره برقی ناکارآمد و حتی خطرناک کار کنید که منجر به صدمات جدی شود.

لرزش و عملکرد متزلزل

اره برقی که مستقیماً چوب را بدون هیچ گونه عملکرد لرزشی برش می دهد، نقش موثری در برش دارد. اما زمانی که یک زنجیر اره برقی فرسوده شود، ممکن است با لرزش و تکان دادن چوب به یک طرف، آن را ببرد، که نشان می دهد زنجیر به تعمیر و نگهداری یا تعویض نیاز دارد.

سخن آخر

سخن پایانی علائم کند شدن زنجیر اره زنجیری

در این مقاله علائم کند شدن زنجیر اره زنجیری را بررسی کردیم. اگر زمانی اره برقی شما با یکی از علائم گفته شده مواجه شد، آن علائم را جدی بگیرید و بدانید وقت آن رسیده است که یک زنجیر اره زنجیری جدید تهیه کنید و یا در صورت امکان آن را تعمیر نمایید. ضمن اینکه برای خرید اره زنجیری برقی، شارژی و بنزینی می‌توانید به فروشگاه معتبر و آنلاین کارمانیا جوش باستان مراجعه کنید.

سوالات متداول

 1. آیا گرم شدن موتور اره برقی می تواند از دلایل کند شدن زنجیر اره برقی باشد؟

بله، همانطور که اشاره شد، هنگام برش با اره برقی کند نیاز است تا فشار زیادی به اره وارد شود تا بتواند چوب را برش دهد. در نتیجه با وارد آمدن فشار و نیروی زیاد به اره برقی موتور آن گرم می شود. توجه داشته باشید که گرم شدن بیش از حد اره برقی می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی در موتور و قطعات داخلی اره برقی شود.

 1. در حالت کلی بهتر است هر چند مدت یکبار زنجیر اره برقی را تعویض کنیم؟

تعویض زنجیر اره برقی به صورت دوره ای نبوده و به عواملی مختلفی از جمله دفعات و روش استفاده، جنس چوب، نوع اره برقی و زنجیر و … بستگی دارد. پس هر زمان که یکی از علائم کند شدن زنجیر اره زنجیری را مشاهده کردید نسبت به تعویض زنجیر اقدام کنید.

 1. هنگام تیز کردن زنجیر اره برقی چگونه از تیز شدن آن مطمئن شویم؟

تیز کردن لبه ‌های زنجیر را تا جایی ادامه دهید که به رنگ نقره ‌ای براق درآیند، نقره ای شدن لبه ها نشان دهنده آن است که زنجیر تیز شده، همچنین با لمس کردن لبه های تیز متوجه خواهید شد که سطح آن صاف و بدون ناهمواری است.

به این نوشته امتیاز بدهید!

تحریریه کارمانیا مگ

تحریریه کارمانیا مگ

ما در تیم تحریریه مجله کارمانیا جوش باستان به معرفی، بررسی و مقایسه تخصصی ابزارآلات روز ایران و جهان می پردازیم. امید که گامی کوچک در جهت رشد صنعت ابزارآلات برداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×